Actualizado:
10 diciembre 2016
21:04

Ja es coneixen els nominats als Premis Samarita de la Festa

El sopar a benefici de SOLC on s’entregaran serà el 5 de novembre
Actualidad | 30-09-2016 | facebook yahoo twitter

Ja es coneixen les persones i entitats candidates a rebre els Premis Samarita de la Festa. Reunits els diferents Jurats composats per representants de l’Associació Cultural Samarita, patrocinadors, personatges festers i representants de quadres i de filaes de càrrec, proposen com a nominats en cadascuna de les categories:

Millor 2ª Diana: Pel nombre de participants, varietat de edats, sexe y bon desenvolupament del mateix

MUNTANYEOS

GUZMANES

LIGEROS

MUDEJARES

Millor filà a la processó general: Per nombre d’integrants i varietat, per la formació i serietat a l’acte (al tindre dos filaes empatades al quart lloc hi ha 5 nominats).

MAGENTA

CORDON

ABENCERRAJES

CIDES

GUZMANES

Millor Alardo a la Plaça d’España: Per nombre d’integrants, coordinació a l’hora del disparo i formació (al tindre dos filaes empatades al quart lloc hi ha 5 nominats).

CHANO

ABENCERRAJES

REALISTAS

ASTURINAOS

GUZMANES

Disseny més original (memorial Alejandro Soler):

JUAN CLIMENT - ESQUADRA MIG ARAGONESOS

JUAN CLIMENT - ESQUADRA MIG MARRAKESCH

JORDI SELLES –ALFERES CHANO

IGNACIO TRELIS – AMBAIXADOR MORO

Millor Roponà de l’Entrada: Per la posada en escena a l’Entrada.

ALCODIANOS

ARAGONESOS

NAVARROS

CORDÓN

Millor Ballet: Per originalitat i execució, cal destacar que Isaac Montllor, alcoià de la Companyia Nacional de Dansa, ha sigut l’encarregat de nominar aquets quatre ballets.

BEGOÑA BRAVO – VOL DEL DRAC ALFERES CRISTIA ALMOGAVARES

CARMINA NADAL - LA SAGRANTANA CAPITÀ MIQUEROS

INMA CORTES – ELS CINC SENTITS CAPITÀ MIQUEROS

RAFAEL FELIPE –FESTEIG DEL POBLE CAPITÀ MIQUEROS

Millor Peça Musical original a l’entrada:

DIES IRAE – VICENT PEREZ “COLETO” - ESQUADRA MIG ARAGONESOS

XAFAROT – JUAN SOLER SELLES - ESQUADRA FILA LIGEROS

BEN AL SAHAUI (ARRENJAMENT PER A BALLET) – FRANCISCO VALOR - BALLET ELS CINC SENTITS CAPITA MIQUEROS

WALLIMA AZRAQ – DANIEL TORMO – BALLET ZAFIF ALFERES CHANO

Millor arrancà de Diana: Per la demostració del seu saber estar, temprança i fluïdesa en els moviments.

CARLOS MATEO GONZALEZ - FILA ALCODIANOS

JAVIER GANDIA - FILA ALMOGÁVARES

LUIS SOROLLA - FILA LLANA

RUBEN CATALA -FILA REALISTAS

Millor cabo Batidor a l’entrada: Pel seu domini de l’animal, serenitat i destresa.

ROBERTO GINER Esquadra Blancs Mossàrabs

JAVIER TORRES Esquadra Negres Mossàrabs

JAVIER RIPOLL – Esquadra Mig Aragonesos

SERGIO GARCIA – Esquadra Negres Almogávares

Este premi es desdobla en dos, com a novetat.

Millor arrancà d’esquadra cristiana: Per la demostració del seu saber estar, temprança i fluïdesa en els moviments.

JAVIER MATARREDONA – ESQUADRA NEGRES ALFERES ALMOGAVARES

LUIS RIPOLL - ESQUADRA MIG FILA ARAGONESES

DAVID LLACER - FILA ALCODIANOS

FRANCISCO J HERRERA –FILA MUNTANYESOS

Millor arrancà d’esquadra mora: Per la demostració del seu saber estar, temprança i fluïdesa en els moviments.

ENRIQUE VALLS – FILA JUDIOS

GABRIEL CASA – FILA CORDÓN

FERNANDO CASCANT - FILA VERDES

LLUIS VIDAL –ESQUADRA ALFERES FILA CHANO

Com a homenatge merescut, l’Associació Cultural Samarita vol donar-li el nom del Premi a la Millor Esquadra Especial a D. Rafael Guarinos.

Millor disseny esquadra especial “Rafael Guarinos”:

JUAN CLIMENT Esquadra Capità Mossàrabs

JUAN CLIMENT Esquadra Mig Aragonesos

ORFEO SOLER Esquadra Alferes Almogavares

DORI CANTO Esquadra Capità Miqueros

JUAN CLIMENT Esquadra Mig Marrakesch

INDALECIO CARBONELL Esquadra Centenària Verdes

SANTI CARBONELL Y VÍCTOR FERRER Esquadra del Alferes Chano

Millor Entitat o persona col·laboradora amb la Festa:

RADIO ALCOY

Personatge Fester de l’Any:

JOSÉ MARÍA VALLS SATORRES

El sopar solidari de lliurament de premis tindrà lloc el 5 de novembre, a les 21 hores, a la Filà Cordón, sent l’entitat destinatària de l’aportació solidaria SOLC-Ajuda per al Tractament i Suport del Cáncer. La presentadora de la gala serà la periodista Ajo Valls.

Paral·lelament als Premis Samarita, s’entregarà el premi ’Artesà d’Or’, que reconeixerà els millors treballs fets per la festa. La comissió creada per estudiar i nominar els millors treballs ha cregut destacar els següents:

FERMIN VELEZ – Pels metalls del Sant Jordiet

DAVID BALDO – Pel teixit fet representant un antic tapis per al capità dels Mossàrabs.

JUAN MIGUEL JORDA – Pel peto de xapes de l’Alferes dels Almogávares

ROBERTO PEREZ – Tocat de la favorita de l’Alferes Moro

OMAR MORENO I NATI MARTINEZ – Pel Maquillatge de l’Esquadra de l’Alferes Chano